کانوایرهای مونوریل و ویژگی های آن

کانوایرهای مونوریل و ویژگی های آن


کانوایر مونوریل چه ویژگی هایی دارند

 
گاهی تجهیزات جانبی در خطوط تولید، نقش بسیار حساس و فراتر از تصور اولیه در سرعت و کیفیت تولید محصول ایفا می کنند. یکی از این سیستم های جانبی در خطوط تولید رنگ، نوار نقاله ها یا ساز و کارهای انتقال محصول از مرحله ای به مرحله دیگر به صورت خودکار هستند.
عمده مصرف این نوار نقاله ها، در خطوط رنگ و سایر خطوط مونتاژ می باشد. خط رنگ پودری که به صورت اتوماتیک ساخته می شود، از لحاظ ظرفیت و حجم کار انجام شده نسبت به خطوط دستی و یا نیمه اتوماتیک از مزایای بیشتری برخوردارند.
 

کانوایر مونوریل در خط رنگ پودری

کانوایرهای مونوریل در خط رنگ پودری اتوماتیککانوایر مونوریل در خط رنگ پودری اتوماتیک قطعه بر روی نوار نقاله آویزان شده و در کل مسیر شروع به حرکت می کند. در این مسیر می تواند شسته شود، داخل خشک کن قرار گرفته، خشک شود. داخل کابین رنگ رفته و به آن رنگ پاشیده شود. سپس وارد کوره ی پخت شود تا رنگ پخته شده و در انتها هم از خط خارج شود.
انتقال قطعه به کلیه مراحل توسط نوار نقاله انجام می گیرد. در واقع کانوایر مهمترین بخش خط رنگ محسوب می شود. چرا که اگر به هر دلیلی متوقف گردد کل خط مختل می شود در سایر قسمت های خط اینطور نیست.
مثلا اگر کوره دچار اشکال فنی شود، ممکن است با ظرفیت کمتر کار کند. به هر صورت خط متوقف نمی شود. ولی چون کانوایر ارتباط دهنده کلیه قسمت هاست و همواره در حال حرکت می باشد، اگر اشکالی در آن بروز نماید در آن صورت کل خط از کار می افتد.
طول نقاله ها را مشتری بر اساس طراحی اولیه ای که برای خط رنگ شده مشخص می کند.
 

ویژگی ها و تفاوت های سیستم های انتقال در خطوط رنگ

کانوایرهای مونوریل تنها از یک ریل تشکیل شده که زنجیر داخل آن حرکت می کند. این کانوایر به دلیل ساخت ساده، ارزانتر از سایر کانوایرها بوده و در ایران بسیار پر مصرف می باشد.
 

کانوایرهای Power & Free

کانوایر Power and free در ایران کمتر شناخته شده است. این کانوایر از دو ریل تشکیل شده است. ریل فوقانی همان مونوریل است که به صورت Power مورد استفاده قرار می گیرد. ریل تحتانی ریل free است که در زمانی که اپراتور تصمیم بگیرد به سیستم بالایی متصل می شود. قطعه در ریل Free قابلیت حرکت، توقف و حرکت مجدد به علاوه ی تغییر مسیر را دارا می باشد.
به طور مثال در خط رنگ پودری، قطعه ای در حال رنگ شدن است و اپراتور مشکلی در قطعه رنگ شده مشاهده می کند. اگر درصدد رفع عیب برآید، در سیستم مونوریل ظرفیت تولید دچار مشکل می شود. ولی با استفاده از کانوایر Power & Free قابلیت خروج بدون اخلال در تولید به راحتی در اختیار اپراتور قرار می گیرد.
 

مزایای کانوایرهای Power & Free

  • این کانوایرها بدون ایجاد کوچکترین وقفه در خط می توانند در برخی ایستگاه ها توقف کنند.
  • مزیت بزرگ این کانوایر کاهش هزینه های خط رنگ است.
  • مزیت دیگر آن رنگ کردن قطعات طولانی مثل پروفیل می باشد که از 12 و 18 متر تا 24 متر طول دارند که می توان این قطعات را در یک کوره ی کوچک با ظرفیت پخت زیاد رنگ کرد.

مثلا اگر برای خط رنگ پروفیل بخواهید با سرعت یک متر بر دقیقه کار کنید به یک کوره ی 22 متری نیاز دارید و اگر بخواهید سرعت خط را به 4 متر بر دقیقه برسانید باید یک کوره ی 80 تا 90 متری داشته باشید.
یعنی 90 متر مسیر مستقیم که نیاز به کوره ی طویلی در فضای زیاد دارد و باعث افزایش هزینه های پروژه می شود. اما می توان با استفاده از این کانوایر پروفیل را به صورت عرضی نیز حرکت داد. یعنی در جهت X و Y حرکت کند. این کار هزینه های خط رنگ را پایین آورده و در عین حال ظرفیت را بالا می برد.
 

کانوایر های مونوریل با قابلیت چرخش در فضاهای کم
  • سیستم روانکار اتوماتیک
  • محافظت زنجیر داخل ریل
    اتصال قطعات پیج و مهرهای رنگ پودری ریلها
  • مناسب استفاده در اکثر خطوط رنگ پودری

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با شرکت تکنو تجهیز
شروع چت
1
چت واتساپ
سلام وقت بخیر .
من از صفحه " کانوایر مونوریل و ویژگی های آن " پیام میفرستم.
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟